race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O penězích

Solární elektrárny - podvod století

Autor: Jiří Hermánek

03.07.2010 21:27

Myslím, že většina zpitomělých "antioteplovalistů" nemá o základních fyzikálních zákonech a jejich vazbách absolutně žádný pojem. Pouze papouškují to, co jim jejich ideoví vůdci předestřou, podobně, jako tomu bylo za Třetí říše. Ovšem s tím nepatrným rozdílem, že nejde o "nežádoucí rasu", ale o CO2 či podobné nesmysly. Ideová náplň je jiná, praktické provedení v podstatě stejné: fanatismus.

Slunce nám dává nesmírné množství energie. Kromě té jaderné energie, veškeré energetické zdroje pocházejí od slunce. Kamenným uhlí počínaje a větrem konče. Pouze ta časová prodleva se "nepatrně" liší. U uhlí a ropy to jsou milióny let, u větru pouze dne nebo hodiny.

Využívat sluneční energii lze také přímo. Snad nejrozšířenější způsob je sušení sena, prádla či jiných komodit. To se děje odedávna a v moderní době k tomu přibývají také moderní způsoby.

Tím nejprostším je ohřev vody. Pro výrobu užitkové vody můžeme na dům namontovat  kolektory, které vyrobí dostatek teplé vody pro ohřev bazénu. S ohřevem vody pro domácnost je to trochu složitější, protože právě v době největšího slunečního svitu tu vodu zrovna nepotřebujeme a kapacita zásobníku je omezená. A večer, kdy bychom vyplýtvali tři zásobníky, slunko již tak nehřeje.

Ale kromě ohřevu lze slunečním svitem vyrábět též přímo elektrický proud. Tomu se říká fotovoltaika a je již na dosti yvspělém stupni rozvoje. Takže problém není v tom, že by fotovoltaické panely nefungovaly, ale přímo v principu jejich činnosti. Plný výkon mohou dodávat pouze při plném osvícení a to není stále. Především pak ne v zimě a v noci.

Používat proto fotovoltaické zdroje jako elektrárny je zhovadilost ze dvou důvodů:

1. Dodávka elektrické energie z nich je naprosto nahodilá. Lze sice jakž takž plánovat, kdy solární elektrárny proud dodají, ale v každém případě jde po větrných elektrárnách o ten nejméně spolehlivý zdroj.

2. Velký rozmach slunečních elektráren, jejichž jmenovitý instalovaný výkon se již blíží výkonu Temelína (ale v žádném případě se neblíží jeho stabilitě), vyžaduje nové, nákladné přenosové cesty, které budou využity jen zčásti.

And last but not least: Peníze. Vláda nastavila pod tlakem zelených takové výkupní ceny solární elektřiny, že se k nám sjíždějí dobrodruzi z celého světa, aby "podojili" naši ekonomiku. A proto na závěr malý citát (http://byznys.lidovky.cz/solarni-panely-nas-vyjdou-na-bilion-nejvetsi-prusvih-ekonomiky-rika-sef-cez-1vd-/firmy-trhy.asp?c=A100701_212049_firmy-trhy_pks):

 

Solární panely nás vyjdou na bilion. Největší průšvih ekonomiky, říká šéf ČEZ

Exkluzivně  2. července 2010  7:00
PRAHY - Těžko představitelnou sumu rovnající se téměř výši celého státního rozpočtu Česka zaplatí domácnosti a podniky za následujících 20 let firmám, které zde postaví sluneční elektrárny. Podíl oné "zelené složky", tedy dotace za výrobu elektřiny ze slunce, dosáhne až bilionu korun.

 

 

 

 
Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl