race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Vytasím svého Hoovera a jdu ihned na věc...

Autor: Jiří Hermánek

04.07.2010 14:10

Ovšem pro jistotu jsem s podíval do "Velkého bratra" Gůgla a vidím, že vysavačů této značky je an našem trhu dnes "něurekom". Ovšem nikoli do té míry, že bychom přestali luxovat a začali hůverovat. To snad se spíše budeme chovat zhůvěřile:-)))

Slova lux a luxovat stejně jako jeho anglická verze "hoovering" či snad "to hoover", nevím přesně, sám jsem v Anglii nikdy nevysával, pochází samozřejmě od názvů firem vyrábějících vysavače. A nese to s sebou jedno velké nebezpečí. Jakmile totiž to slovo v jazyce zevšeobecní, tak výrobce pozbývá právní ochranu toho jména.

Naprosto klasickým příkladem je Plzeňské pivo. Jeho výrobci si nechali zapsat ochrannou známku pro "Pilsner Urguell" neboli Plzeňský Prazdroj, samotné slovíčko Pils ale už chránit zapomněli. A tak se název Pils vžil tak, že naprosto žádné ochrany nepožívá. I toto jsou svým stylem plzeňská piva (a tento výčet zdaleka není konečný)

A podobně je to třeba se slovem "karma", což za první republiky měla být zkratka výrobce "Karel Macháček". A slovo karma se v běžném jazyce stále používá pro průtokový ohřívač vody stále výraz karma, i když současná společnost Karma (netuším, zdá má něco společného s původním majitelem) vyrábí velkou řadu spotřebičů.
Dodnes "xeroxujeme" a kdysi jsme to dělali na kopírce IBM, ale nikdo tomu stejně neřekl jinak než "jdu si to oxeroxovat". A pokud pracujeme na PC, tak nikdo z nás "neajbíemkuje" i když IBM PC bylo vzorem všech dnešních osobních počítačů, ani "neapluje" i když společnost Apple vlastně ty osobní počítače vyráběla jako první na světě.
A protože vidím, že se mi po přetažení zmenšily fonty písmen, tak už nechci dál psát Neumím to z tohoto editoru napravit a bohužel kvůli pár úchylným diskutérům musím být zablokovanou diskuzi. Tak, kdyby mi chtěl někdo poradit, tak mi napište na georged(zavináč)seznam.cz, budu Vám vděčný.
Přeji hezký zbytek dne a nekamenujte mě prosím moc. V tomhle vedru jsem se na nic lepšího nezmohl, člověk se rozjíždí pomalu.
Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl