race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O sexu

Milovaná normalizační kultura?

Autor: Jiří Hermánek

12.07.2010 21:50

A kouká, co se nabízí. Dnes třeba na ČT1 Panoptikum Města pražského s jiřím Adamírou nebo na Nově Chalupáře a Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem. Vymyká se jen Prima s "původním" seriálem Hádej kdo jsem, který tedy není podle normalizačního, ale cizího mustru.

Čím to je, že vše "normalizační" je o tolik oblíbenější než věci "porevoluční"? Proč nesahají české televize do archívu starých dvacet a méně let a berou raději pořady o dvě dekády starší? Odpověď není snadná. Méně svobody znamenalo snad více kvality? Nevím, nejsem umělecký kritik, ale pouze bezduchý konzument. Ale mnohé tomu napovídá.

Za toho, takzvaného, komunismu bylo vše velmi sešněrované. Umělci měli velmi přistřižená křidélka a museli se moc snažit, aby vydělali penízky. Nevím, zda to je pravda, ale v sedmdesátých letech vydělávaly skupiny typu Rangers-Plavci více peněz na odpisu aparatury a na cesťácích než za samotnou produkci. Ta byla sešněrovaná přísnými i pravidly, zatímco za aparaturu si mohli odepsat 1% za každé vystoupení a samozřejmě také to cestovné.

A všichni věděli, že zbohatnout dá ohromnou fušku a všichni se snažili jak o život, aby to dokázali. Viz citát z projevu Milouše Jakeše na Červeném Hrádku o "hodné holce" Haně Zagorové. A byly ty kvalifikační zkoušky, ze kterých si dnes umělci dělají hromadně srandu. Ale asi i tyto zkoušky zcela určitě tak trochu dokázaly oddělit zrno od plev. Nemám v neoblibě skupinu Tři sestry, ale o pár let starší kolega prohlásil, že když mu to k práci budeme  nadále pouštět, tak uteče.

Politicky je forsírována skupina Plastici. Mají gloriolu těch, kdo trpěli. Ale ať se čtenář zamyslí nad tím, kdy tuto skupinu slyšel někdy na ČR1 Radiožurnál. Dokud jsem pracoval doma, a to bylo asi pět let a tato stanice mi jako kulisa vrčela skoro pořád, tak jsem je opravdu nikdy nezaslechl. Patrně plně naplňují heslo, že "skutečné" umění je pro normálního smrtelníka nepoživatelné, zatímco obyčejných "normalizačních umělců" máme neustále plná rádia.

A to jsem ještě nezačal mluvit o filmech. Milovaný Mareček, Vrchní, Postřižiny, Kulový blesk, neskutečně často reprizované Slavnosti sněženek, milované Rozmarné léto atd atd atd. A kolik filmů z éry 1989-2009 dosáhne této obliby? Troufnu si tvrdit, že to nebude žádný z Hřebejkových filmů, možná nějaký ze Svěrákových, zcela určitě Troškovy Kameňáky a možná, to nikdo neví, Jáklův Kájínek:-)

No, a teď mě můžete začít s klidným svědomím kamenovat. Pouze upozorňuji, že mnohé z těch výtek vůči mně, ale samozřejmě ne všechny, jsou naprosté ptákoviny. 
Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl