race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O politice

Seznamy StB - Potěmkinova vesnice a podvod století...

Autor: Jiří Hermánek

04.09.2010 10:05

Společnost si lze představit jako velkou firmu či velký armádní útvar. A každá firma a každá jednotka mají svojí strukturu, takzvaného pavouka. Nahoře na špici pavouka vždy trůní náčelník, "big bosss" a pod ním jsou jeho náměstci, ředitelé závodů či velitelé divizí a další funkcionáři či kádry.

V takzvaném socializmu se naprosto vše, celý život společnosti, řídil nebo alespoň měl řídit slovem šéfa KSČ, jejího generálního tajemníka a současně prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. Ale jeho prezidentská funkce byla jen formální, protože veškerá moc v zemi byla soustředěna na ÚV KSČ a v celém aparátu komunistické strany.

Krajští a okresní tajemníci byli prakticky neomezenými vládci nad způsobem života občanů jejich regionu. Nemohli samozřejmě nechat někoho jen tak zavřít, ale zakázat koncert nějakého zpěváka nebo skupiny, to bylo plně v jejich pravomoci.

A dále armáda, bezpečnost, sdělovací prostředky, věda, kultura, školství a podobně. Tam nebyla bez věrnosti k politice KSČ žádná šance na slušnou kariéru. Bez oddanosti KSČ a myšlence socialismu tam nikdo nemohl na kariéru ani pomyslet.

Takže zveřejnit jen seznamy řadových tajných spolupracovníků StB je totéž, jako říci že za veškeré znečištění spalovacími motory mohou výfukové ventily. Bez nich by zplodiny přece nemohly do ovzduší:-) Ale stejně jako spalovací motor, tak i společnost je tvořena mnoha a mnoha komponenty a nelze z nich jeden jediný komponent vytrhnout a odsoudit.

Zveřejněním seznamů se povedla, ať už záměrně nebo náhodou, jediná věc. Naházet lidem písek do očí a svést hněv lidí na jediného "pachatele". Potěmkin připravil pro carevnu Kateřinu vzorové vesnice a ukazoval ji pouze tyto a žádné jiné, aby carevna viděla, jak se její lid má dobře.

A odcházející špičky KSČ a StB připravily zveřejnění těchto seznamů proto, aby lidem naházely písek do očí, aby jim připravily takzvané "Cimrmanovy šmakfošny". To byly klády napuštěné cukrem které měly termity odlákat od dřevěných mostů. A stejně jako termiti, do šmakfošen se české obyvatelstvo do výživných seznamů s chutí zakouslo.

Tím nechci říci, že ti lidé jsou nevinní nebo že já osobně jsem nevinný. To v žádném případě. Prakticky všichni z mojí generace, tedy alespoň ti ctižádostivější, my všichni neseme svůj podíl viny na tom, jak naše společnost v letech normalizace. Každý samozřejmě v jiné míře. A opravdu nevím, zda lynčující dav lačnící po krvi je tím pravým soudcem.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.58

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl