race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O politice

Kaplického knihovna - stranický úkol číslo jedna

Autor: Jiří Hermánek

20.07.2010 20:50

Technickou knihovnu, která bývala situována v areálu Klementina jsem znal dobře, i když, popravdě řečeno, daleko častěji jsem za dob studií býval v hospodě. Řádově lze říci, že v technické knihovně v řádu desítek návštěv, zatímco v hospodách to byly zcela určitě stovky. Ovšem, ani na tak v hospodě U Parlamentu, která je hned za rohem, tam asi chodívala spíše hejna studentů marxismu z FF UK, my jsme chodili k Bubeníčkům.

Studium techniky za totáče moc obtížné nebylo. Samozřejmě pouze tehdy, pokud student nebylo technicky úplně blbé. Ale ani to často nevadilo, přestoupil na Klausovu Sorbonnu a tam vystudovalo i to největší pako. Takže, prostě a jasně: Technickou knihovnu jsem znal, ale nijak přemrštěně. Ale hlavně jsem měl a stálé mám velmi dobrou představu, kolik místa v Klementinu zabírala.

Soutěž o novou budovu Technické knihovny i její výstavba proběhla naprosto bez zájmu širší veřejnosti a zpočátku se zdálo, že tomu bude tak i u Národní knihovny. Ovšem zdání klame. V době vyhlášení výsledků "soutěže" znalo jméno architekta Kaplického, podle mého názoru, méně než jedno procento obyvatel této země.

Ovšem, vše se změnilo v jednom jediném okamžiku, když prezident Klaus pronesl naprosto "nevinnou" poznámečku o přivazování se k bagru. Ale, samozřejmě, ta poznámka nebyla ani náhodná, ani nevinná. Byla vyslovena záměrně a a měla provokovat. Což se ale zdařilo nadmíru, dokonce až moc. Klaus dopadl jako požární preventista v Naftových motorech. Také chtěl jen malý ohýnek, ale fabrika lehla popelem.

Já jsem zcela přesvědčen o tom, že protiklausovská klika, která je v tomto státě velmi mocná, zvedla hozenou rukavici a nastal příšerný mazec. Obě strany pálily ze všech hlavní a celou věc dokonale zpolitizovaly. Myslím, že kdyby v době prezidentské volby 2008 probíhala výstavba Kaplického knihovny hladce, tak by Klaus byl při volbě psychologicky velmi oslaben, jakoby přišel z prohrané bitvy.

A ve stejném duchu postupují strany i nyní. Vidí, že na vějičku té stavby se dá nalákat spousta hejlů. Včera jsem dokonce slyšel fantasmagorický nápad Markéty Reedové, kandidátky na pražského primátora, zbourat PAKUL (Palác kultury - nyní Kongresové centrum) a postavit tam "blob". A přitom, celé to Kongresové centrum je stavěno vynikající technologií s velkým rozponem nosníků, který umožňuje přestavbu na skvělou knihovnu, přímo na metru a s kapacitou převyšující Kaplického extravaganci. To by ale toto řešené nesměl kdysi navrhnout Milan Knížák, že?

Národní knihovna má vystaráno do roku 2025. Modernizované Klementinum a depozitář Hostivař plní technické požadavky knihovny na příštích patnáct let. Kaplického knihovna je drahá extravagance zaměřená pouze na vnější efekt. Jsem zvědav, která vláda bude mít tolik odvahy nalít do té stavby tolik peněz, zatímco důchodcům bude krátit penze. Uvidíme, i kdyby se to nakonec stavět začalo, k bagru se přivazovat nebudu. Nejsem Klaus a neslíbil jsem to:-)Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.78


Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl