race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Žertovná fotosnubná historka z hluboké totality

Autor: Jiří Hermánek

11.08.2010 20:30

O peníze jde vždy až v prvé řadě. To prohlásil Václav Klaus někdy v roce 1990 a pekelně se mýlil. Ostatně, Klaus se mýlí vždy, to je předem dané. Mýlil se například, když se v roce 2003 drze dotazoval amerického velvyslance, zda jsou v Iráku vážně ty zbraně hromadného ničení? A už měl černou tečku a do Bílého domu se dostane snad až, doufejme, padne Obama.
 
To Václav Havel je věru jiná liška podšitá, všemi mastmi mazaná. Tomu se to stát nemůže, ten každému americkému prezidentovi, ať to byl republikán nebo demokrat, vsjó rovno, vždy odezíral z úst, aby předem věděl, co prezident chce slyšet a proto ho také vždy a rádi zvali všichni američtí prezidenti. A Klaus? No, řekněte, kdo by zval potížistu, který nakonec měl pravdu.
 
Ale zpět k tématu článku. Peníze se všude dají vydělat třemi způsoby. Ilegálně, tedy trestnou činností (zpronevěra, podvod, krádež atd), legálně, ale nezdaněně (melouchy načerno, které bují i v USA) a zcela legálně, s daňovým přiznáním v kapse. Samozřejmě, že za totáče i jindy je hlavním zdrojem peněz práce za mzdu nebo plat. Ale kromě toho existovaly i za totality mnohé způsoby, jak si legálně přivydělat.
 
Nebudu rozebírat zlepšováky, tak se dalo vykutat poměrně hodně peněz, samozřejmě jen pokud byl člověk šikovný. Mým jediným hrdinským zlepšovacím činem bylo, že jsem na vojně přeložil servisní příručku k vysokofrekvenčnímu voltmetru firmy Rohde & Schwarz. To bylo typické. Soudruzi vojáci ČSLA, tedy my u rozvědného útvaru 3524 v Litoměřicích, jsme odposlouchávali západní vojenské jednotky a proto jsme také potřebovali západní techniku.
 
Další skvělou možností byly samozřejmě honoráře. Ty ani hnusný totalitní režim nezabavoval. Naopak, tetelil se blahem, když ze Západu přišla tvrdá měna. A mohu říci, že Kája, tedy Karel Gott, byl už v roce 1969 v Německu velmi známý ctěn a myslím, že má tuto zemi opravdu rád a že by se mi moc nelíbilo, kdyby teď psal nějaké štvavé blogy třeba ze Stuttgartu nebo z Las Vegas.
 
Já velikosti Kájových honorářů nedorostl a musel jsem se spokojit s tisícovkou za barevnou dvoustránku, text a fotky. Ostatně, v osmdesátých to nebyl tak špatný výdělek, kdybych měl dost kšeftů, tak bych se za tu cenu uživil i dnes. Ovšem, pokud chcete dodat fotky, tak k tomu, tehdy i dnes, potřebujete foťák. 
 
Ovšem, to je nebe a dudy. tehdy jsem měl Pentax a kamarád chtěl vyfotit první den synka ve škole a promoci na Celkom Slušného cikána (CSc) své manželky. Foťák jsme mu rád zapůjčil, ale protože mezi těmi dvěma akcemi bylo pár týdnů, tak já foťák nutně potřeboval na Invex. A tak jsem po první kamarádově akci přetočil film zpátky do kazety, vzal si foťák a když jsem mu ho dával zpět na tu druhou akci, tak mu kladu na srdce: Pavle, dej si tam zpátky ten film, nech krytku na objektivu a nacvakej sedmnáct obrázků a pak teprve foť.
 
A co myslíte, že ten Doktor přírodních věd, Kandidát věd z ČSAV udělal? Samozřejmě na to zapomněl, vrazil tam film, nafotil tu promoci a když dal film vyvolat, tak zjistil že se trefil naprosto perfektně. Veškeré fotky z nástupu synka do školy, byly 1:1 přefoceny tou promocí. takže mu z té naší společné námahy zbylo, s prominutím, úplné hovno. Jedině snad to, že ten synek dnes už také odpromoval, takže to už tak nebolí:-)
 
 


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.43

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl