race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: O politice

V.Klaus, je na rozdíl od V.Havla, prozíravým prezidentem

Autor: Jiří Hermánek

20.08.2010 07:00

Havel byl determinován, předurčen jak svým založením levicového intelektuála, tak i svojí činností v Chartě 77. Nazývat Chartu 77 protisocialistickou organizací je hrubou manipulací s fakty. Dopouštěla se jí jak tehdejší Státní bezpečnost, tak i později sami chartisté poté, když zjistili, že vyhrál jiný model společnosti než ten, o kterém snili.

Havla ani chartu samozřejmě ani ve snu nenapadlo socializmus bořit, nýbrž ho chtěli pouze vylepšovat do jakéhosi idealistického modelu osmašedesántíků. Ostatně, významný disidient Jiří Dienstbier se tím netají ani nyní. Myslím, že to bylo ke čtyřicátému výročí Srpna 1968, kdy obhajoval jak tehdejší KSČ, tak i model "socializmu s lidskou tváří", který by "zardoušen". "Pravdou ovšem je, že by patrně vůbec nikdy nemohl fungovat a okupační vojska přišla právě včas, aby tuto iluzi, která by v reálném životě nikdy nemohla obstát, uchovala živou alespoň jako iluzi. 

 Ani Havel a ani charta po žádném převratu netoužili. Havel ještě 14 dní před Listopadem 89 v interview pro jeden časopis vyzdvihoval "mírný pokrok v mezích zákona" a sice to, že premiér Adamec je ochoten s disentem jednat o nějakých kosmetických úpravách režimu a sám Havle trávil 17.listopad 1989 v poklidu ne Hrádečku.

Ovšem akce StB, která chtěla vyvolat nespokojenost s Jakešovým vedením KSČ a dosáhnout jeho výměny byla tak "úspěšná" jako požární preventista v ČKD Naftové motory. Jak tehdy, tak i na Národní třídě přeskočil malý plamínek do širokého okolí a způsobil následky, jaké jejich iniciátoři vůbec nezamýšleli.

Začátkem prosince 1989 znalo nebo alespoň někdy zaslechlo jméno Václav Havel 99% českého obyvatelstva. Tím slovenským si nejsem tak jist. Ale zcela určitě 99,9999% obyvatelstva neznalo jméno Václav Klasu. Toho znala tak rodina, kolegové z práce a ze sportu, sousedé na chalupě a podobně, ale obecně nebyl Václav Klaus znám ani náhodou.

A přesto se tento nenápadný subalterní bankovní úředníček stal během jediného roku nejvlivnějším československým politikem, který v podstatě určoval směřování států a Václav Havel tomu "řádění" jen nečinně přihlížel a ani přes svoji prakticky neomezenou neformální autoritu se mu nepodařilo Václava Klause v jeho úsilí o "kapitalismus bez přívlastků" zastavit.

Václav Klaus má, na rozdíl od Václava Havla, přesně rozmyšleno, čeho chce dosáhnout a jak. Václav Havel tápe. Nejprve slíbí, ač ho o to vůbec nikdo nežádal, že bude prezidentem jen do prvních voleb. Pak mu ale formální moc a zbožňování tak zachutnají, že se ve funkci zdrží celých třináct let.

Nechá si pod rukama rozpadnout stát, jehož je prezidentem a s hanbou odstoupí. A prakticky okamžitě začíná novou kampaň, aby se stal prezidentem právě vznikajícího státu. Státu, který vzešel z trosek toho předchozího a jehož rozpadu nedokázal zabránit. A ten, kdo musel provést Československo úskalími dělení státu, byl samozřejmě nefprmální vůdce národa Václav Klaus a nikoli formální hlava státu.

Takto by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Ale myslím, že postačí říci to, že Václav Klaus ej zcela čitelný a Václav Havel je, ehm, zcela nečitelný. Kdo chce, tak ví, čeho chce Václav Klaus dosáhnout a mnozí proti tomu, ze svého hlediska oprávněně, protestují. Na druhou stranu ale z Havlových filozofických promluvů nebyl nikdy nikdo moudrý a jediná, co se dalo říci bylo, že Havel chce aby "Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí", což je cíl sice krásný, ale stejně nereálný, jako když umělci v padesátých letech bojovali za to, aby "na celém světě zvítězil mír".Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.84


Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl