race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: O politice

Česko - dojná kráva mezinárodních fotovoltaických spekulantů

Autor: Jiří Hermánek

25.08.2010 20:30

Drahně let již tomu, kdy jsem musel absolvovat zkoušku z politické ekonomie. Ale jedno si pamatuji, na to člověk opravdu nemusí být ani Marx ba ani Klaus. Kapitál se vždy stěhuje tam, kde očekává nejvyšší výnos.

Cizím slovem se tomu říká Venture Capital, což jsou investice do mladých, rozvíjejících se firem, které slibují obrovské zhodnocení počátečního vkladu. Takovými firmami byly třeba Apple, Microsoft, později Google a našlo by se jich jistě daleko více. Kdo investoval do inovací vydělal, a to obvykle hodně.

Pokud ovšem firma "padla na čenich", tak dotyčný investor o peníze přišel a zůstaly mu jen oči pro  pláč. Zelení ekoteroristé ovšem vymysleli způsob, jak případné riziko ztráty peněz eliminovat a dosíci bezpracného a bezrizikového zisku v takové míře, o které se jiným odvětvím ani nezdálo.

Postačila na to mezinárodně koordinovaná dezinformační akce, při které byl vyroben strašák "globálního oteplení". A od tohoto strašáku byl jen krůček k tomu, přesvědčit zákonodárce, aby "zelené energii" dali státem garantovanou zelenou Naše republika se tak stala jakousi "bradavkou na prsu lidské hlouposti" 

Hloupost celého lidstva si lze představit jako nahou ženu ležící na lůžku. Ruce má připažené, bradavky ční vzhůru. Na spodku těla a v jeho útrobách není hloupost příliš rozšířena, ale čím výše, tím více se míra hlouposti zvyšuje. Například Německo, které platí za fotovoltaickou kilowatthodinu asi sedm korun, je sice již v té horní části hloupostního těla, ale ještě ne na bradavkách.

Tam prostě sedí "blbí Češi", kteří si odhlasovali tak pitomý zákon, že se sem na jeho zákledě stahují spekulanti z celého světa. A bodejť by se nestahovali, protože státem zaručený bezrizikový zisk není nikde k mání. Ani ve zbrojním průmyslu, prostě nikde.

To pouze u nás zelení fanatici vytvořili takovou atmosféru, že se blbne s biopalivy, která svět už odsoudil, s větrníky, které jsou v našich podmínkách na dvě věci a všichni vědí na jaké, s biomasou, která je nejen podstatně dražší, ale hlavně drancuje  naše lesy a ohrožuje jejich zdravý růst a samozřejmě fotovoltaikou, o které je právě řeč.

A jestli si myslíte, že se Vás to netýká, tak asi doma svítíte loučemi a na Internet se připojujete šlapacím generátorem:  

Sluneční elektrárny zdraží elektřinu až o 15 procent

 Autor: Vladan Gallistl

25.08. 17:15 Původní zpráva

Boom solárních elektráren poznají domácnosti na účtech za elektřinu.Příspěvek na solární elektřinu se v příštím roce razantně zvýší. Ze současných 166 korun až na úroveň 500 až 600 korun z ceny jedné megawatthodiny.

Příspěvek ovšem platí odběratelé v ceně proudu, což znamená, že dojde k velkému tlaku na zdražení elektřiny. "Bude záležet na tom, kolik solárních elektráren bude uvedeno do provozu," uvedl zdroj informovaný o energetickém trhu, který nechtěl být jmenován. Právě velkou neznámou je to, kolik se letos spustí do provozu slunečních elektráren, které představují nejdražší výrobu elektřiny.

Nasmlouvány jsou zdroje až o výkonu 1800 megawatt. "Budou-li realizovány všechny plány na výstavbu nových fotovoltaických elektráren, může se příspěvek zvýšit až na 700 korun za megawatthodinu," uvedl v Hospodářských novinách ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Reálně se však počítá, že se spustí zdroje o výkonu 1400 až 1500 megawattů. Část kapacit totiž investoři nestihnou spustit do konce roku. Jen dopad fotovoltaiky na ceny pro domácnosti tak může být sedm až patnáct procent. Bude ovšem dále záležet na tom, jak se bude vyvíjet cena elektrické energie na burzách, a na tom, jaké budou ceny regulovaných služeb, což jsou například poplatky za distribuci.

ČTĚTE TAKÉ: Rok cenových šoků. Poroste regulované nájemné i potraviny

Obnovitelné zdroje představují v letošní ceně elektřiny podíl ve výši 4,22 procenta. Mají však velkou nevýhodu. "Jakýkoliv obnovitelný zdroj musíte dotovat. Výroba elektřiny je totiž výrazně dražší, než průměrná cena energie vyrobená na klasických zdrojích," upozorňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, který je zodpovědný za oblast energetiky. Podle něj před nepříznivými dopady varovali odborníci již před čtyřmi lety.

V příštím roce se očekává, že se výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren propadnou o dvacet až třicet procent. Výkupní ceny budou přitom klesat v celé Evropě. Francie už výkupní ceny srazila a podobný krok se čeká rovněž v Británii.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.8

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl