race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Hoši a děvčata, pěstujte koťata...

Autor: Jiří Hermánek

27.08.2010 16:10

Narodil jsem se a vyrostl v pražských Záběhlicích. Bývala to vesnice za Prahou, kde lišky dávaly dobrou noc, dnes už ale patří k "širšímu centru" Prahy. V šedesátých letech, kdy jsem jako mladý hoch nemohl usnout stále myslíce na to, kdy mě jaká víla konečně připraví o panictví, slýchával jsem z blízkého rybníka Hamr příšerné kvákání žab.

Ten rybník je skutečně významný. Na bývalé bažině vedle něj vznikl obrovský tenisový areál, kde je asi deset nafukovacích hal. Tedy, toho proudu, co to musí žrát. Že jim to zelený nerozpíchaj špicholákama nebo alespoň neposprejujou větrnou elektrárnou na biomasu. A do toho areálu prý chodíval náš milý pan prezident Klaus hrát tenis a také do šámbru separé za letuškami. 

To ovšem jen do té doby než naše nejtbožňovanější herečka, nositelka Stanislavské ceny za stále stejnou dikci bez ohledu na roli, Eva von Taubenschmalz  nevyjevila národu krutou pravdu: Náš prezident má proto jen kluky, protože je na kluky. Kdyby nebyl na kluky, zmohl by se i na nějakou tu dcérečku, že? Je to logické a nepopiratelné.

To, co jsem tehdy, v těch sladkých šedesátých letech, kdy bylo tvrdé to, co býti mělo a ohýbalo se to, co se ohýbat mělo, netušil,l je, že taková žába je "živočich žijící z akvakultury". Což ej ovšem také ryba, ale to my u nás, u bruselských svišťů, už nesmíme říkat. Podobně, jako už nesmíme říkat Cikán alébrž Rom, Uklízečka nýbrž manažerka firemních prostor nebo tak nějak podobně, skladník už není skladník, ale manažer logistiky a ryba již podle Bruselu není rybou, ale výše citovaným živočichem.

A kdybyste si mysleli, že je u nás nějaká skupina lidí, která má ve věci jasno, tak to byste se příšerně mýlil. My, technici, lidé exaktní, si rozumíme všude na světě. Přijde zboží z USA, na něm jsou udány parametry a my víme, že bude fungovat i v Číně. Všude, kde tuto normu mají a používají ji v praxi.

Ale ekologové? Ti si nerozumějí ani v jednom státě, ani v jednom okrese ba ani v jedné jediné lokalitě. A proč? Protože to není věda exaktní, ale ideologická. Jan Werich kdysi na jedné desce, kterou jsem neprozřetelně věnoval do Německa definuje malířské směry. Expresionista, ten maluje, jak to vidí. Impresionista, ten maluje, jak to cítí. A socialistický realista? Ten maluje tak, jak to čte.

A přesně tak se chovají naši, takzvaní "ekologičtí aktivisté", ale jsou to spíše ekologičtí teroristé se zřejmými rysy vydírání. Viz Nošovice a příspěvek do jejich fondů, ze kterých se tak hezky vyplácejí odměny "spolupracovníkům" a hlavně sami sobě. Renomovaný, ale bohužel již zesnulý ekolog Ivan Dejmal, vypracoval studii, ve které pozitivně zhodnotil vliv jezů na Labi na tamní ekosystém. Ale ekoteroristům se to nezdá, raději budou vozit zboží po železnici s přibližně desetinásobnou spotřebou (a mnohdy možná i vyšší, do Německa to je po proudu) jen proto, aby nakonec ze stavitelů vyrazili pár melounů na réžii svých drahých kampaní a již zmíněné pohodlí agitátorů.

Ale zůstávám dlužen odpověď na otázku, proč ta koťata. Je to jednoduché. Klausovi vytkli, že se ryby (živočichové žijící z akvakultury) nepěstují, ale chovají. Prostě si vzal vzor z Jiřího Suchého:

Malé kotě

Interpret/autor: Šlitr-Suchý; int: Suchý, Pilarová i Gott 

Hoši a děvčata, pěstujte koťata    
Země je kulatá, místa je tu dost.    
Kotě je solidní, nervy vám uklidní,    
nebuďte nevlídní, hned vás přejde zlost. 


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.48

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl