race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: O politice

Svítit v noci na solární panely?

Autor: Jiří Hermánek

28.08.2010 09:30

Tak to svícení na solární panely by asi nefungovalo, nicméně podobnou historku, kdy vůbec nešlo o peníze pod záminkou nějakých pomatených enviromentálních projektů, ale čistě o peníze bez přívlastku, jsem zaslechl.

Nikdy jsem také nemiloval neupřímnost a jakmile se někdo začal zaštiťovat "zájmy lidí", hned jsem tušil, že za tím bude něco nekalého. To samozřejmě nejlépe prokázali komunisté, kteří své proklamované ideály dokázali dovést k jejich naprostému opaku.

Operátoři mobilních sítí si z takovými věcmi hlavu nezalamují. Sítě provozují za účelem zisku, což  je v byznysu to jediné objektivní měřítko. Ale získat licenci na tento byznys snadné není. Frekvenční pásmo je omezené a "vysílat" nemůže každý. Ani v USA ne. A aby operátor licenci získal, musí něco nabídnout. A v roce 1999 nabídla kanadská TIW rekordní čas výstavby ¨třetí mobilní sítě" u nás. Později nazvané Oskar a ještě později prodané světové jedničce Vodafone.

Nabídnout je jedna věc, ale splnit licenční podmínky je věc druhá. A odpor tehdejších stávajících operátorů byl silný, až nenávistný. Takže se pověsit na jejich stožáry bylo zhola nemožné a muselo se improvizovat, často s pomocí dočasných stožárů. Ty ovšem zpravidla neměly ani elektrickou přípojku a věc se řešila dieselagregáty, podobně jako později mýtné brány.

A ona historka, stará deset let, praví, že firma, která od naší firmy, jež tu mobilní síť stavěla, dostala velkou zakázku doplňovat do těch agregátů naftu, vyřešila věc velmi svérázně. Načerno, patrně po dohodě s pracovníky konkurenčních mobilních operátorů, připojila naše vysílače (správněji BTS - základnové stanice) místo na agregáty na přípojky konkurence a současně vyrobila jakési "hlukátory", které elektronicky tvořily zvuk běžícího agregátu, takže z běžné vzdálenosti vše vypadalo zcela normálně.

Já tu firmu samozřejmě znám a dělal jsem s ní i později na jiných projektech, ale nikdy jsem se jich na tuto historku neptal. To slušný člověk nedělá, pokud samozřejmě nechce vypadat jako blbec. No a provozovatelé "ekologických" zdrojů energie mají krásnou možnost dělat něco podobného a to dokonce s daleko menší námahou.

U fofrníků, správně tedy větrných elektráren, je věc více než snadnou. Vrtule se "levným" proudem ze sítě roztočí na optimální otáčky, tedy on ten proud se sítě vůbec není levný a bude díky těmto "environmentálním vyžírkům" ještě dražší, ale je podstatně levnější než onen dotovaný proud "z větrů:-)" No a pak se agregát přepne z motoru na generátor a proud se vrací do sítě za podstatně vyšší cenu. Ideální v noci mezi druhou a svítáním, kdy všichni tvrdě spí.

A samozřejmě lze totéž provádět i u solárních elektráren. Postačí přípojka s jinou registrací a propojení na systém. Jen nevím, zda se při odběru též kontroluje časový harmonogram výkonu, protože ani v nejsmělejších snech našich mladých svazáckých zelených inovátorů slunce v noci nesvítí. Ale i bez těchto triků dosáhnou "fotovoltajníci" takové návratnosti investic o jaké se mobilním operátorům ani ve snu nezdálo. 

P.S. K tomuto článku mě inspiroval rozhovor s ministrem Drobilem v tištěném Právu. On line verze není ještě k dispozici: Marek Přibil

Solární panely a kůrovec? Obrovský průšvih zelené politiky, říká Pavel Drobil

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.78


Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl