race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O politice

Cyklistický legislativní galimatyáš

Autor: Jiří Hermánek

06.09.2010 13:10

Je jich málo, ale zmatků dokáží nadělat jako nikdo jiný. To motorkáři, ti se chovají daleko mravněji. Prostě se jich vždy pár za týden v klidu zabije a kdyby ta smrt nebyla tak obyčejnou, tak by mnohé z těch nehod a jejich původci zasluhovali nominaci na Darwinovu cenu. Pakliže nevíte, co to je, tak si to vygůglujte, ale v podstatě se dá říci, že laureát Darwinovy ceny za daný rok musí sejít ze světa tím nejidiotštějším způsobem a tak zabránit dalšímu šíření svých idiotských genů.

Zahynou i mnozí cyklisté, ale nebezpečí je v tom, že k tomu často potřebují součinnost řidiče motorového vozidla, který pak trpí, protože na něj vždy část viny padne. Vyjížděl jsem jednou v Liberci z vedlejší na hlavní, kde byl hustý provoz. Byla již skoro naprostá tma a všechna vozidla svítila. Po čase se naskytla slibná mezera v obou směrech a já, než jsem se rozjel, jsem se ještě jednou podíval doleva. A co nevidím? Z mírného kopce to "kulí" zcela neosvětlený cyklista, kterému jsem já málem nedal přednost. Jen přítomnost dcerky zabránila, že jsem se za ním nerozjel a nerozbil mu, alespoň slovně, hubu.

Pár let nato vešel v platnost nový silniční zákon, ve kterém dopravní nehoda s vážným zraněním byla otaxována, samozřejmě kromě bodů, také pokutou 50.000,- Kč. Ovšem, krátce nato se stal jedním z prvních laureátů této pouty nějaký student ze Zlína, který si na kole příšerně natloukl a byl hospitalizován. Takže, pokuta jak vyšitá, i když uznám, že studentovi by lépe slušelo takových 5.000,- Kč. Ovšem jeho maminka rozpoutala takovou mediální smršť, že zákon byl novelizován a huby si rozbíjející cyklisté ze sankcí vyňati.

Teď jsem ale zase četl, jaké pokuty čekají na podnapilé cyklisty a ta částka 50.000,- se tam objevila znovu. Takže, pokud tomu dobře rozumím, tak podle naší stávající úpravy zaplatí zcela podle pravidel jedoucí, ale velmi ožralý, cyklista pokutu 50.000,- Kč zatímco jeho druh ve zbrani, pirátským způsobem jedoucí pomatenec, který jen souhrou náhod vážně zraní pouze sám sebe, nezaplatí pokutu žádnou, i když v důsledku své jízdy skončí na vozíku?

Možné to samozřejmě je, ale je to logické a hlavně správné? Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.64

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl