race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O cestách

V Americe, tam je blaze

Autor: Jiří Hermánek

08.09.2010 15:20

Znalci jistě vědí, že nejde o tanec, ale o jinou formu tělesného pohybu a těm neznalým napovím jinou průpovídkou "tančení je předehrou kančení". Dlužno ovšem říci, že já po divočácích zas až tak moc netouží, vystačím si, podobně jako Miloš Zeman, s jitrničkou a jelítkem z vepře domácího. To a ještě pivo s becherovkou vyhrálo kdysi Milošovi volby. Zdravý životní styl zvítězil nad sucharem Klausem.

 Ale k věci. K tomuto povídání mě inspiroval včerejší článek Moniky Petrákové Evropanka na blogu LN. Autorku rozčílilo to, že Američané jsou velmi družní a furt se blbě ptají How are you? i když je to v podstatě vůbec nezajímá. Považuje to za určitý druh pokrytectví a ono to asi pokrytectví je. Jen nevím, zda je dobré to odsuzovat nebo naopak chválit.

Můj názor je ten, že Američané si tento styl chování přinesli ze svých jobů, kde se musí na každého šéfa či zákazníka stále křenit thymolinovým úsměvem. Ale, ono to tak nefunguje vždy. Každý Američan musí být schopen přejít od zářivého úsměvu ke zkoumavému a podezřívavému pohledu, vždy v závislosti na dané situaci.

Zažil jsem to na letišti JFK. Přiletěli jsme z Floridy v sobotu a let do Prahy byl až v neděli večer. Takže najít hotel v neznámém městě a to v době bez mobilního internetu. Samozřejmě jsou na letišti zprostředkovatelny, takže po mém dotazu na hotel následoval zářivý úsměv s tím, že samozřejmě nám hotel najdou. To bych ovšem nesměl být já, abych nejapně nezažertoval "ale my nemáme peníze". Výraz té pracovnice se v mžiku změnil a já pokračoval, že nemáme americké peníze, pouze německé Marky.

Kyselý výraz obličeje dotyčné sice zmizel, ale dokud jsem se nevrátil s hotovostí v dolarech, tak úsměv nenastel. To ovšem bylo při naší první cestě, kdy ještě vůbec nebylo běžné mít v peněžence několik platebních a kreditních karet. Měli jsme od Delta Airlines "Stand by" letenku, na kterou jsme po Státech mohli létat do totálního zblbnutí. Letěli jsme asi jen čtrnáckrát.

A při předposledním letu jsme to vzali rovnou ze slunné Kalifonie na slunnou Floridu s přestupem v Dallasu, Texas. A já naiva, po vystoupení z letadla na letišti v Orlando, jsem si chtěl půjčit auto bez kreditní karty. A když jsem na tu bábu u šaltru zamával naší hotovostí, tak málem omdlela, protože bez kreditky v Americe vlastně vůbec neexistujete. Jste méně než nic, jste podezřelé individuum.

No, chytli jsme další letadlo (Stand by  znamená, že letíte vždy, pokud je v letadle místo) a ve Fort Lauderdale nám poradili, ať se obrátíme na místní polomafiánskou firmu, která nám za nafouknutou cenu auto půjčila. Ovšem naše pasy si nechali do zástavy, oni ani ti mafiáni lidem moc nevěří. Ale, řekněte, kdo by tedy měl?

V neděli nebyla šance dostat se do letadla, to se všichni vrací z Floridy do New Yorku. A tak jsme museli letět v sobotu poloprázdným érem. Jezdit autem furt dokola nás přestalo bavit tak jsme byli u odbavení jako první. Prostě evropští turistohujeři. A taková milá dáma si nás prohlížela a říkala: "Ale vždyť vy vypadáte docela slušně, proč cestujete na Stand by letenku?". Tak jsem jí ten princip vysvětlil a ona chápavě přikyvovala. Ale na podobné dotazy je nejlépe odpovídat stereotypně "Jsem turista z Evropy", v našem případě tedy "We are....".

Budete se divit, ale většina Američanů opravdu mlhavě tuší, kde se Evropa vynachází a proto nám exotům vycházejí pokud možno vždy vstříc. Tedy hlavně, pokud to je peněžně možno. Když to není peněžně možno, tak je zájem vlažný až žádný. Ale soudit z jedné zkušenosti na celou Ameriku je naprostá zpozdilost, protože velmi často ani obyvatelé jedné městské čtvrti v Americe nechápou obyvatele té jiné. A bylo by nošením soch do Athén to rozpitvávat.

 P.S. Dost dobře tuším, že do Athén se nenosí sovy, nikoli sochy, ale někdo na blogu to použil a mně se to zalíbilo. Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.56

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl