race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: O politice

Nevyhnutelný rozpad EU

Autor: Jiří Hermánek

09.09.2010 11:00

Systém Evropy bez konfliktů a válek, s jednotným ekonomickým prostorem, je asi to nejlepší, co se poválečným politikům podařilo vymyslet. Společenství uhlí a oceli mělo při svém založení jediný cíl. Zabránit případnému zbrojení některé z mocností tím, že jejich klíčový průmysl bude dán pod mezinárodní kontrolu.

Přechodem na EHS nastaly obyvatelům západní části Evropy zlaté časy. Mohli se usadit v kterémkoli státě EHS a tam bez formalit pracovat a být účastni na tamním sociálním systému. Cestování mezi státy bylo bez jakýchkoli vízových formalit, i když samozřejmě s hraničními kontrolami dokladů.

V podstatě lze říci, že vytvoření Evropské unie nepřineslo jejím obyvatelům absolutně nic nového. Výhody přineslo pouze socialistickým politikům, zaměřeným na postupnou integraci a unifikaci Evropy. Konečným cílem těchto "sjednotitelů" byl, a stále je, jednotný federální evropský stát s hlavními institucemi v Bruselu a s naprostým potlačením národních parlamentů.

A jaký je nejlepší postup, jestliže chci dosáhnout sjednocení? No přece společná měna. Ani ten největší naiva si ale nikdy nemyslel, že by společná měna mohla fungovat, pokud budou mít jednotlivé státy svojí vlastní fiskální, daňovou, měnovou a sociální politiku. Dobře, ta měnová přešla do rukou centra, ale vše ostatní mají v rukou vlády jednotlivých států EU.

A dnes vidíme ty nádherné důsledky této politiky. Rozhazovačné socialistické Řecko, které svým obyvatelům nabídlo i pro Němce nepředstavitelné sociální výhody se dostalo do krize. Prostě na tuto nesmyslnou politiku utratilo příliš mnoho peněz, daleko, daleko více než kolik si jejicj ekonomika vydělala.

A tak poměrně chudí Slováci byli nuceni podepsat pakt solidarity s nepoměrně bohatšími a daleko rozhazovačnějšími Řeky. Ten podpis jejich parlament ještě skousl, ale vyhodit 816 miliónů Euro, které by velmi oslabily slovenský rozpočet již nedokázali. A já osobně si také myslím, že tato politika eurozóny vede do pekel.

Euro totiž nebyl projektem měnovým, projektem ekonomickým. Rozhodnutí zavést Euro bylo jednoznačně politické a obezlička, která se v něm skrývá byla přemýšlivým politikům již tehdy naprosto jasná. Politické sjednocení Evropy. Protože bez takového sjednocení společná měna prostě fungovat nemůže.

Jedním z mála takových prozíravých politiků byl náš současný prezident Václav Klaus, který již při vstupu do EU tlumil naivní nadšení našich občanů. A přiznejme si otevřeně, zda jsme již v roce 2004 na vstup do EU měli a zda třeba by Bulharsko a Rumunsko vůbec měly nárok, pokud by za rozšiřováním EU nestála megalomanická snaha socialistických politiků vše regulovat, dostat vše pod svojí kontrolu.

Já osobně si myslím, že eurozóna nemůže takto fungovat donekonečna. Nemůže neustále záplatovat díry v lodi, které nadělají jednotliév nezodpovědné vlády a jejich nenasytní obyvatelé, kteří si již zvykli na všeobjímající široký sociální deštník EU. Peníze prostě jednou dojdou a Euro se ocitne v krizi. Takže buďme vděčni euroskeptikům za to, že nás do eurové pasti nenechali padnout a nedopustí to ani v budoucnosti.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.82

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl