race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: O politice

11. září - Bezkonkurenčně nejúspěšnější záškodnická akce v dějinách lidstva

Autor: Jiří Hermánek

10.09.2010 10:55

Gerilové akce mají proti standardním vojenským akcím tu obrovskou výhodu, že při nich lze s minimálními ztrátami dosáhnout maximálního faktického i psychologického účinku na nepřítele.

Nejznámější záškodnickou akcí v našich dějinách byl nepochybně atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, provedený v květnu 1942. Ovšem soudit, jak následky tohoto atentátu otřásly německou říší se neodvážím. Nicméně okupantům byla dána skvělá záminka k terorizování českého národa. A hlavně, dodnes není jasno, zda hlavním důvodem tohoto atentátu nebylo chránit britského agenta, admirála Wilhelma Canarise, náčelníka německého Abwehru.

Militantním muslimům ležela newyorská dvojčata v žaludku již dlouho. Byl to takový symbol rozpínavosti a vzpupnosti západních neznabohů. A tak již v roce 1993 zorganizovali první atentát, Ale, jak ke své nelibosti zjistili, tak ani dodávka plná výbušnin centrum příliš nepoškodila, o totálním zničení ani nemluvě.

Je jisté, že nějaký mozek v Al Kajdě přišel na to, že jediný zpsůob jak tu budovu skutečně zničit je obrovský požár. Dvojčata měla, ostatně jako většina výškových budov, ocelovou konstrukc a ocel již při 400°C má pouze poloviční pevnost a při 800°C klesá tato pevnost na desetinu původní hodnoty. Takže, důkladně prohřátě konstrukční prvky musí nutně vést ke zhroucení celé konstrukce.

Ono ale vůbec není nutné, aby se prohřála celá budova v celém svém objemu. Postačí, když požár důkladně prohřeje několik pater, ta ztratí pevnost, přestanou držet patra nad sebou a dynamickým rázem při pádu těch vyšších pater ztratí soudržnost i všechna patra pod nimi. Zkuste si třeba položit na hlavu cihlu a pak si ji (ale raději ne) pusťte na hlavu z výšky třeba čtvrt metru. A hned poznáte rozdíl mezi statickým a dynamickým zatížením.

Tak to byl malý výlet do statiky a konstrukce staveb, což je ale obor, který jsme skutečně nevystudoval, takže pokud mě chce někdo korigovat, rád si přečtu názor odborníka. Jinak je ale třeba objektivně říci, že teroristům z 11. září se minimem nákladů na technice (snad jenom ty nože) a minimálními ztrátami na lidské síle, podařilo otřást Spojenými státy americkými a vlastně i celým západním, tedy křesťanským, světem tak, že to v dějinách vedení válek nemá obdoby.

A o tom, že to byla válečná akce, nemám sebemenší pochyby. Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.67


Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl