race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: Politika

Osmiproudá solární dálnice?

Autor: Jiří Hermánek

11.09.2010 14:15

Co myslíte, že by se stalo, kdyby někdo navrhl, aby se rakouské dálnice, které se rok co rok ucpávají vinou německých rekreantů jedoucích na jih, všechny přestavěly na osmiproudé a to včetně tunelů?
 
Asi by vás prohlásili za blázna, protože přece kvůli nárazovému provozu nebude nikdo budovat silnici tak dimenzovanou, že by po zbytek roku byla nevyužitá. Ale přesně to požadují majitelé solárních elektráren od provozovatelů energetických přenosových sítí.
 
Ono už totiž nejde o žádné malé drobečky, ale o monstra, která se svým celkovým instalovaným výkonem začínají blížit výkonu dvou temelínských bloků. Zrovna minulý týden byl ten největší bumbrlíček s výkonem okolo 35 MW zprovozněn na Mělnicku.
 
Každý ví, co se stane, když se ucpe dálnice. Auta prostě stojí, protože nemohou jet. A po nějaké době se zase rozjedou, i když to může trvat týdny, jako třeba v Číně. Ale elektrický proud se zastavit neumí, ten je spotřebováván prakticky okamžitě a možnosti jeho akumulace jsou velmi omezené a drahé. A výkonová výrobní špička nastává u všech solárních elektráren na našem území prakticky ve stejnou dobu a bohužel zcela mimo špičku skutečné spotřeby a potřeby.
 
Takže, když se za krásného slunečního dne tento "solární Temelín" rozjede, musí to přenosové soustavě dávat pořádně zabrat. Zarytí zastánci těchto alternativních zdrojů elektrické energie (pro větrné elektrárny platí totéž v bleděmodré barvě) řeknou jednoduše: Ale to není naše starost. Ať "zařídí", aby to fungovalo, aby se ta energie dala bez rizika přenést.
 
Pro tolik žádoucí rozšíření Temelína se má stavět nové vedení. Má stát okolo 13 miliard a předpokládám, že výkon "nového Temelína" bude opět 2000MW, což je číslo velmi podobné plánovanému výkonu solárních elektráren koncem tohoto roku.
 
Ovšem, po této plánované "dálnici" pro elektrickou energii budou "elektrická jaderná autíčka" jezdit nějakých 95% času, zatímco ta fotovoltaická stěží 20% času (myšlena je doba, kdy fotovoltaika dodává v průměru celého roku proud. Číslo jsem odhadl a možná je ještě nadsazené)
 
Takže zcela jednoduchou aritmetikou zjistíme, že kromě již nenávratně ztracených peněz, které nalijeme solárním spekulantům: 
 

Solární počty: dejte milion, vyděláte sedm

tak ještě v cenách proudu zaplatíme další velmi vysoké, ale skryté částky, za rozšiřování stávajících vedení pro nově instalované solární elektrárny.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.72


Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl