race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Na chalupě nám v kuchyni často vypadával jistič

Autor: Jiří Hermánek

13.09.2010 15:59

Už si nepamatuji, zda to byl jistič desítka nebo patnáctka (Ampér). Na zásuvky by samozřejmě měla být patnáctka, ale ta elektroinstalace už byla letitá. A na rekonstrukci jsme byl příliš pohodlný, navíc nemám vyhlášku padesát.

V kuchyni byl malý ohřívač vody, varná konvice, mikrovlnka a babička ještě občas zapínala Remosku. Takže, když se ten orchestr spotřebičů rozburácel, tak byl jistič na 100% shozený, ale mnohdy stačily i spotřebiče tři a byl "black out", naštěstí jen místní a nikdo při něm nepřišel do jiného stavu, jako před lety v USA, kdy díky tomu, že lidem nešla televize, tak si našli jinou zábavu a za devět měsíců bylo v porodnicích boží dopuštění.

Ovšem to, co lze snadno provést v jednom okruhu u jednoho odběratele, jde daleko hůře udělat v elektrorozvodné síti, zvláště pak, když provozovatelé některých zdrojů nejsou odpojení nakloněni. Ono to vedení má totiž svoji dimenzaci a teplotní zatížení vedení, jak nás učili na Filizofické fakultě UK, je úměrné kvadrátu protékajícího proudu, tedy I2xR (Kvadrát proudu krát odpor vedení).

Jde samozřejmě o ty slavné solární "elektrárny" (já bych se pro něco, co se rozzuří jen vždy okolo poledne a jen v určité dny tedy výraz elektrárna nepoužil, ale budiž) a pro ten zlomek času v roce, kdy jsou schopny dodávat plný výkon, je nutné také dimenzovat příslušná vedení, což samozřejmě ještě přidává další, i když špatně viditelnou, finanční zátěž, kterou rozvodné závody samozřejmě přenesou v ceně energie na spotřebitele.

A ještě dlužím vysvětlení toho fórku s tou desítkovou diodou. Bylo to na počátku roku 1976 a my, asi 25 techniků z celého tehdejšího Československa, jsme byli V NDR, tedy přímo ve Východním Berlíně na školení u firmy Robotron. Legrace tam byla dost velká, jednou jsme třeba s "mlaďochem" dohodli, že v neděli přijde na mariáš a on nikde.

Tak jsem ho v pondělí chtěli sprdnout, že nepřišel, ale jemu do zpěvu nebylo, měl omrzlé nohy. V sobotu toho dvacetiletého jinocha klofla jedna vdaná východní Němka a když ho při návratu manžela vyhazovala přes balkón v prvním patře do sněhu, tak za ním hodila všechno, kromě bot. No, nějaká paní, co nad ránem uklízela sníh se nad ním slitovala a dala mu nějaké hadry na laptě.

No a během toho školení přišla často řeč (byl to ještě dost nízký stupeň integrace) na zenerovu diodu, což německý "profesor" vyslovoval jako "Die Zenerdiode". Ale pro tlumočnici byla zenerova dioda španělskou vesnicí (Španělé prý, když se v něčem nevyznají, tak říkají, že to je "jako český film") a tak slyšela "Die Zehnerdiode", což hbitě tlumočila jako "desítková dioda". Simple like that Dear WatsonNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.8


Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

girl