race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: O politice

Naše socialistické hodnoty...

Autor: Jiří Hermánek

25.09.2010 17:20

Včera jsem si v restauraci "Chrápal s D." v Olomouci dával skvělý stogramový tataráček (dvěstěgramový objednávám jen s manželkou) a upíjel k němu vynikající třetí Plzeň. Neznám, lepší kombinaci. Snad žebírko nebo koleno, ale s tím je moc práce a člověk si zamastí ruce a nemůže pak otlapkávat partnerku.

Najednou jsem se zamyslel a vystřelil na barmanku dotaz: "Kolik stojí Honza Chodič?". Barmanka ve věku někde mezí mými dvěma dcerami jen vypoulila svá milá očka a tak jsem musel specifikovat: "No přece frťan Johny Walkera". A odpověď nebyla překvapivá: 60,- Kč. A někde jsem toho Honzu viděl dokonce za 50,- a velmi často za 55,- Kč.

Na tom by nebylo nic zas až tak moc divného až na to, že 50,. Kčs stál ten samý drink v roce 1965. Ale pravda, nebyl v levnějších podnicích a bylo ho 0,05 litru, zatímco dnes jen 0,04 a v Anglii ještě méně, ale tam je levnější než pivo.

Je úžasné, jak se ty cenové nůžky rozevřely. Myslím tím mezi jednotlivými komoditami. Tak třeba nájem. Byt, ve kterém jsem před třiceti lety bydlel, zdražil nominálně skoro stokrát. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Za jedno patro vily jsme v roce 1980 platili něco pod dvě stovky, žádná návštěva z ciziny tomu nechtěla věřit, a když jsem o tom před drahnou dobou s bejvalkou mluvil, tak tam platili už 15.000,- a od té doby nájem jistě valorizoval.

A naopak, automatická pračka stála v roce 1972 asi 6.000,- a za tu cenu se dá nějaký levný model pořídit i dnes. Ale mezitím stouply nominální (nikoli reálné) mzdy asi desetkrát, takže dnes je ta pračka již nevýznamnou investicí.

A opravdu by mě zajímalo, kolik lidí by dnes dalo přednost "socialistickým jistotám" před svobodou. Mnozí mě zde zcela nekvalifikovaně obviňují z jakési příchylnosti k tomu režimu. Ale copak je žoldnéř nějak ideologicky motivován? Není. Dnes zaplatí pán z Háznburku a tak bojuji za něj, zítra zaplatí pán z Dobrého moudí a tak se bojuje zase za něj.

To jsem ale odbočil. Co jsem chtěl říci, je to, že mnozí dnes za těmi jistotami pláčou. A já, který ani náhodou nebrečím, se jim vůbec nedivím. Spoustě lidí nějaké politické svobody absolutně nic neříkají. A ani lidská práva. A upřímně řečeno, i já jsem z otázky "lidských práv" poněkud znechucen, protože se zdá, že někteří nyní mají lidské právo nepracovat a jiní lidskou povinnost je živit. A ať byl socializmus jakkoli zrůdný, tak toto prostě nedopustil.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1.53

Diskuze

Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl