race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

23. 7. 2019
Rubrika: O politice

Narozeniny V.Havla: Musím kolegyni Tydlitátovou opravit

Autor: Jiří Hermánek

05.10.2010 20:40

 

Tato její slova: Samozřejmě že čtenáři, pokud si toho nenápadného inzerátu vůbec všimli, okamžitě poznali populárního pana Vaňka z Malého Hrádku." jsou vybájená neboli vycucaná z prstu.


Paměť mi totiž ještě slouží a tak vím, že ten slavný inzerát vyšel v sobotní příloze Rudého Práva "Haló Sobota".
Takže dvě věci:

  1. Pochybuji, že by mnoho disidentů, kteří vzhled Václava Havla znali, kupovalo tento plátek.

  2. Zbytek národa (myslím, že tu přílohu odebíralo asi třčvrtě miliónu čtenářů) neměl ani šajna, jak Havel vypadá. Jméno, to ano, ale zjev. Ani náhodou a mimo Prahu už vůbec ne.


Nicméně, celá ta taškeřice proběhla asi takto (nebo alespoň takto mi to bylo vyprávěno). Právě proto, že skoro nikdo podobu Václava Havla neznal, podařilo se ten inzerát hladce podat. Nic protistátního v něm totiž nebylo. A stejně by mě zajímalo, kdo to spískal, tak nějak mi to ušlo. Ale tipoval bych na Spolek pro veselejší současnost Báry Štěpánové. Ale pokud se mýlím tak bych se pravého „pachatele“ rád dozvěděl. Takovéto legrácky zbožňuji.


Kamarád Honza K. na kterého se málem zřítil dům v Hradešínské, on ale včas utekl a neutrpěl úraz, mi vyprávěl, že ti, co ten inzerát dali, si počkali na sobotu 7. října 1989 (Havel měl narozeniny ve čtvrtek 5.10) a asi v 11:00 zavolali do Rudého Práva se slovy: „Tak vám vyšla gratulace Havlovi. Jen se pěkně podívejte na stranu x! Nebo něco podobného. Okamžitě nastal šílený šrumec, ale stahovat ty statisíce výtisků už bylo pozdě.


Nebohá soudružka, který ten inzerát podala prý dostala na hodinu padáka. Ale neoprávněně. Jak to proboha mohla vědět? Komunistický tisk nikdy „dospělého V.Havla“ nezobrazil. Možná byl jako mladý autor zpodobněn na programech Divadla Na Zábradlí, ale kdo by je kde našel, že?


Takže tímto i já chci Václavu Havlovi, se kterým sice v mnohém nesouhlasím, ale na druhé straně si některých jeho postojů vážím, popřát k jeho dnešním narozeninám vše nejlepší a hodně zdraví.

 

 
Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

girl