race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: Politika

Je obhájce zrůda, protože obhajuje zrůdu?

Autor: Jiří Hermánek

07.10.2010 12:18

Je obhájce zrůda, protože obhajuje zrůdu? Není, protože řádná obhajoba je jeho povinností.

Doskákal na to obhájce, který hájil lsovenského pedofilního vraha Nováka. Je to pár let, co tento vrah unesl malého kluka, zneužil a zavraždil ho. A jeho obhájce se, snad ještě před koncem procesu, vyjádřil, že obžalovaný, kterého hájil, je vinen a zasloužil by si smrt. Schytal za to nějaký trest, možná i vyloučení z advokátní komory.

I já sám jsem měl s obhájcem obžalovaného v trestní věci podvodu svoji zkušenost. Partička dvou podvodníčků se pokusila připravit naši firmu o pár miliónů tím, že odeberou počítače na fakturu s tím, že po odebrání a vyfakturování zboží zaplatí z investičního úvěru. Ovšem, já měl kamaráda v té bance, kde měli mít úvěr (potvrzení na originálním dopisovém papíru banky měli) a ten asi porušil nějaké tajemství a sdělil mi, že tu firmu v bance vůbec neznají.

Já to oznámil policii, ta chtěla, abych v transakci naoko pokračoval a když pachatele chytila a byli postaveni před soud, tak mě jejich obhájce griloval, že jsem „neplnil podepsanou smlouvu“ a já marně koktal, že přece nemohu plnit, když vím, že ten úvěr, ze kterého měli platit, vůbec neexistuje. Sice jsem na to koukal jako vyoraná myš, ale po čase jsem si uvědomil, že obhájce dělal jen svoji práci. Nacházel argumenty pro obhajobu a znevěrohodňoval svědka obžaloby. Byly z toho čtyři roky natvrdo pro organizátora toho podvodu a tři pro společníka.

Nechápu proto, jak se někdo může pozastavovat nad postupem obhájce, který tvrdí, že rodiče malé Natálky tuto prostě zapomněli v hořící místnosti. Ani náhodou nechci obhajovat ten hrůzný čin a v době, kdy Natálka bojovala o život, jsem ji držel palce (můj článek o tom je zablokovaný na serveru LN). Ale to přece neznamená, že rodiče nic nezanedbali. Při požáru, ať už to způsobil kdokoli a z jakéhokoli důvodu, zachraňovali nejprve sebe a až pak si vzpomněli na dítě. Často to ale bývá naopak, že matka ve snaze zachránit dítě, sama zahyne.

Trochu tu smutnou záležitost zlehčím jiným příkladem. Často se stane dopravní nehoda, jejíž viník je zcela nepochybný – nedal přednost vozidlu na silnici s předností v jízdě. Ale, jestliže „oběť“ té nehody nebyla připoutána a utrpěla zranění, tak řidič, který nehodu zavinil sice dosatne pokutu a body, ale v případě, že znalec zjistí, že ke zraněním došlo vinou nepřipoutání se, pak viník nehody nebude za tato zranění potrestán. Konkrétní příklad je pak Milan Knížák, který takovou nehodu zavinil, ale za zranění řidičky popotahován nebyl.

Stručně a jasně. Ať se to komu líbí nebo nelíbí, ať obžalovaný spáchal cokoli, ať jsou jeho činy jakkoli zavrženíhodné a odporné, přesto má vždy plné právo na obhájce. Samozřejmě, nikdy to není právo rovné, vždy rozhodují peníze. O.J.Simpsona dostali jeho obhájci z obvinění z jasné vdojnásobné vraždy tím, že hráli na rasistiskou notu vyšetřujících policistů. Nedopusťme, aby proces se žháři z Vítkova byl ovlivněn stejným způsobem, i když samozřejmě v opačném gardu.
Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

girl