race

Notorický průšvihář

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O politice

Nesmyslné srovnávání Letů u Písku s Lidicemi.

Autor: Jiří Hermánek

08.10.2010 17:03

Když jsem dnes odpoledne otevřel LN, málem mi vypadly zuby z huby. Naštěstí zubní náhradu ještě nenosím a můstek je kvalitní. Komentátor Zbyněk Petráček se dopustil úvahy nad kterou zůstává rozum stát: V Lidicích zahynulo 340 Čechů a v Letech 326 Romů. So far so good, ty počty sice přibližně souhlasí, ale jinak nic.

Je obecně známo, že Lety vznikly před Druhou světovou válku jako pracovní tábor pro lidi štítící se práce. Pro lidi žijící cikánským způsobem života. O nějakém etnickém původu vůbec nebylo ani řeči. Usedlý, pracovitý Cikán (slovo Rom tehdy ještě nebylo vynalezeno) do Let nešel, zatímco sněhobílý český flákač a příživník ano. Otázkou sice je, kolik těch usedlých a pracovitých Cikánů tehdy bylo, ale to já vážně netuším. Vy ano?

To byla jedna věc. Tou druhou věcí je slovo „zahynulo“.Lidé jsou smrtelní a každý jednou zemře. Ten, kdo o své zdraví pečuje méně, tak často zemře dříve než ten, kdo o sebe pečuje lépe. Říká se tomu smrt přirozená. A tou přirozenou smrtí zemřelo všech 326 obětí v Letech u Písku. Na různé nemoci, samozřejmě. Jistě, podmínky v táboře byly asi otřesné a člověk bez základních hygienických návyků jim lehce podlehl. Ale každý je vždy za svůj osud zodpovědný především sám, že?

A Lidice? Vůbec nechápu, jak pana Petráčka mohlo toto nesmyslné a urážlivé přirovnání napadnout. Poklidná středočeská vesnice blízko Kladna, která byla přepadená ve spánku. Všichni muži nad 15 let okamžitě zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů a děti dány na převýchovu do německých rodin. A ta „převýchova“ často spočívala ve smrtící injekci. Takže ještě jednou nechápu, jak někdo může toto srovnávat s úmrtím na úplavici nebo na tyfus.

Jistě, Lety se časem staly přestupní stanicí do vyhlazovacích táborů. Ale to již nebyla československá volba, nýbrž volba německých okupačních orgánů. Takže, pokud by Německo ještě trápilo svědomí za zvěrstva, která před sedmdesáti lety působilo, pak má jedinečnou možnost toto svým způsobem „odčinit“. Jinak si myslím, že míst, na kterých byli shromažďování Židé před transportem do Treblinky je daleko, daleko více a že Židé nejsou žádní méněcenní občané, kteří by u každého takového místa měli mít svůj památník.

And last but not least: Je to kruté, ale řeknu to: Každá skupina našich obyvatel by měla požadovat pouze tak nákladné památníky, jaký je její přínos k HDP. A ať se na mě milí romští aktivisté nezlobí, tak já si myslím, že přínos našeho romského etnika k našemu společnému bohatství je spíše záporný. Jinými slovy, dostávají na nejrůznějších dávkách podstatně více než kolik státu na daních a dalších poplatcích odvádějí. A tak to prostě je, ať se Kocáb čertí, jak chce.

P.S. Když jsem hledal ilustrační obrázek k Lidicím, tak jsem si uvědomil, že ten památník v Lidicích zcela určitě nestál miliardu a na miliardu bychom se asi nedostali ani tehdy, kdybychom do ceny započetli honotu všech domů, které tam byly po válce postaveny pro ženy, které se z koncentračních táborů vrátily.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  2.05


Jiří Hermánek

V padesáti jsem vytyčil tři základní dovednosti kulturního muže: Řídit auto, milovat ženy a pít pivo. Takže, kdyby si ty dívky od liberecké pumpy vzaly do rukou pivo, symbolický profil autora by byl kompletní.
Benzinka LB 1.jpg
Oblíbenost autora: 1.8

O autorovi

Ve svém věku již nemám potřebu ani soutěžit ani se nechat neustále urážet a zostouzet organizovanou skupinkou zfanatizovaných internetových lhářů. Proto od teď nepovoluji ani diskuzi, ani hodnocení a ten, kdo mi chce něco říci, to buď může po vzoru holiče krále Lávry Kukulína pošeptat do staré vrby nebo mi napsat na email "georged@seznam.cz". Na slušné dotazy a připomínky vždy rád odpovím a ty zhovadilé zase bez milosti smažu. Přeji všem hezký den.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

girl